Magyar Hagyományokért Kulturális Közhasznú Egyesület

Nemzetiségünk elfeledett hagyományainak, mesterségeknek felelevenítése, a magyar kultúra szépségeinek, a természet csodáinak védelme, megismertetése

 

 

 

 

 

 

Magyar Hagyományokért Kulturális és Sport Közhasznú Egyesület

 

ALAPSZABÁLY

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

I. Általános rendelkezések

 

1.Az egyesület neve: Magyar Hagyományokért Kulturális és Sport Közhasznú Egyesület

Rövidített neve: Magyar Hagyományokért Egyesület

Székhelye és címe: 4024 Debrecen, Piac u. 58. 1/19.

Megalakulásának éve: 2010.
Az Egyesület jogi személy.
Az egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független és azoknak anyagi támogatást nem nyújt.
 
 
2.Az egyesület célja:
 
Nemzetiségünk elfeledett hagyományainak, mesterségeknek felelevenítése, a magyar kultúra szépségeinek, a természet csodáinak és védelmének nyomatékosítása, megismertetése. Ezek eléréséhez közhasznú és nem közhasznú tevékenységek végzésével járul hozzá.
 
Az alapszabályban meghatározott célok eléréséhez az alábbi közhasznú tevékenységekkel járul hozzá:
 

1. egészségmegőrzés, betegségmegelőzés, gyógyító-, egészségügyi rehabilitációs tevékenység,

2. szociális tevékenység, családsegítés, időskorúak gondozása,

3. tudományos tevékenység, kutatás,

4. nevelés és oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés,

5. kulturális tevékenység,

6. kulturális örökség megóvása,

7. természetvédelem, állatvédelem,

8. környezetvédelem,

9. gyermek- és ifjúságvédelem, gyermek- és ifjúsági érdekképviselet,

10. hátrányos helyzetű csoportok társadalmi esélyegyenlőségének elősegítése,

11. a magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségekkel, valamint a határon túli magyarsággal kapcsolatos tevékenység,

 
Az alapszabályban meghatározott célok eléréséhez az alábbi tevékenységeket végzi:
 
·        utazások, kiállítások, sporttevékenységek, szabadidős és gasztronómiai események, programok szervezése nemzetközi és hazai szinten   
·        közösségépítés, településfejlesztési tevékenység végzése
·        utazások, kirándulások, rendezvények szervezése
·        szakértői tevékenység, pályázat készítés, tanácsadás
 
3.Az egyesület közhasznú szervezetként kíván működni. 
Az egyesület vállalkozási tevékenységet csak közhasznú céljának megvalósítása érdekében, azt nem veszélyeztetve végezhet, gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel, azt az Alapszabályban meghatározott tevékenységére fordítja. 
Az egyesület nem zárja ki, hogy tagjain kívül más is részesüljön közhasznú szolgáltatásaiból. Az egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független és azoknak anyagi juttatást nem ad.
 
4.Az egyesületet önállóan képviseli:
- az egyesület elnöke 
 

II. Az egyesület tagjai, azok jogai és kötelességei

 
1.Az egyesület tagjai:
Az egyesület tagja lehet bármely magyar, illetve külföldi állampolgár természetes személy, aki az egyesület céljaival egyetért, és felvételét írásban kéri. A tagfelvétel iránti kérelmet az egyesület elnökéhez kell eljuttatni.
A tagfelvételről az elnökség dönt.
 
2.Az egyesület tagjának jogai:
- részt vehet az egyesület rendezvényein, közgyűlésén, a közgyűlés határozatainak meghozatalában, észrevételeket, javaslatokat tehet, véleményt nyilváníthat az egyesület működésével kapcsolatban, indítványt tehet az egyesületet érintő kérdések megtárgyalására,
- felvilágosítást kérhet az egyesület tevékenyégéről, amelyre az egyesület 30 napon belül köteles választ adni,
- minden tag választhat, illetve választható az egyesület ügyintéző és képviseleti szervébe, illetve tisztségeire azzal, hogy a kiskorú tag csak életkorának megfelelő (képviselettel nem járó) tisztségre választható,
- indítványt tehet a közgyűlés és az elnökség napirendi pontjaira,
- a tagság legalább 1/3-a írásban az ok és cél megjelölésével közgyűlés összehívását kezdeményezheti.
 
3.Az egyesület tagjának kötelezettségei:
Az egyesület tagja köteles az egyesület alapszabályát, határozatait betartani, valamint részt venni az egyesület munkájában, elősegíteni az alapszabályban meghatározott célok megvalósítását.
 
Az egyesület tagja köteles a közgyűlés által megállapított éves tagdíjat megfizetni minden év március 31. napjáig. A tagdíj a 2010. évben: 200 Ft/év, melyet az alakulás évében a szervezet bejegyzéséről szóló végzés jogerőre emelkedését követő 15 napon belül kell befizetni.
 
4.Az egyesület tagjának tagsági viszonya megszűnik:
-                            a tag halálával,
-                            az egyesület megszűnésével,
-                            a kilépéssel,
-                            a tag kizárásával.
 
5.A tagok kizárása:
Az elnökség kizárhatja az egyesület tagjai közül azt a tagot, aki jelen alapszabály rendelkezéseit súlyosan megszegi, különösen, ha hat hónapon keresztül elmarad a tagdíj megfizetésével.
A tagdíj megfizetésének elmulasztása miatt a tag csak akkor zárható ki, ha legalább hat hónapos mulasztás elteltét követően az elnökség írásban – póthatáridő tűzésével és a jogkövetkezményekre, azaz a kizárásra történő figyelmeztetéssel – felszólította a tagdíjhátralék teljesítésére, mely felszólítás a póthatáridőn belül is eredménytelen maradt.
A kizárt tag a kizárást kimondó elsőfokú elnökségi határozat ellen, a kézbesítéstől számított 30 napon belül az egyesület közgyűléséhez fellebbezéssel élhet.
A tag – a kilépésének az elnökséghez vagy a közgyűléshez benyújtott írásbeli bejelentésével – a tagsági viszonyát azonnali hatállyal megszüntetheti.
A tagsági viszony megszűnése nem mentesíti a tagot a tagsága idején keletkezett és tagsága időtartamára vonatkozó kötelezettségek teljesítése alól.

 

III. Az egyesület szervezete

 
1. A közgyűlés
 
Az egyesület legfőbb szerve a tagok összességéből álló közgyűlés. Az elnök köteles rendes közgyűlést összehívni minden év április 20. napjáig az előző évi költségvetés teljesítésének, valamint a tárgyévi tervezet elfogadása céljából. Össze kell hívni abban az esetben is, ha azt a bíróság, ügyészség elrendeli, illetve ha a tagok egyharmada az ok és a cél megjelölésével írásban indítványozza. A közgyűlést az elnök egyéb esetekben is összehívhatja, ha azt indokoltnak látja. Az elnök a közgyűlési meghívót írásban postai úton köteles a hely, az időpont és a napirendi pontok megjelölésével közgyűlés időpontja előtt minden tagnak elküldeni úgy, hogy azt a tagok a közgyűlés időpontja előtt 15 nappal kézhez kaphassák. A meghívóhoz mellékelni kell a döntéshez szükséges dokumentumokat, előterjesztéseket úgy, hogy a mellékletek a közgyűlést megelőző 15 nappal a tagok rendelkezésére álljanak. Olyan napirendet, amely a meghívóban nem szerepelt, vagy amelyhez előterjesztést a tagok a fentiebben meghatározottnál később kaptak meg, csak akkor tárgyalhat a közgyűlés, ha minden tag jelen van és a tagok 75%-a úgy dönt, hogy a napirendet tárgyalni kívánja. A közgyűlések nyilvánosak.
A közgyűlés akkor határozatképes, ha azon a tagok legalább 50%-a + 1 tag jelen van. Határozatait nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel hozza. Szavazategyenlőség esetén a közgyűlés levezető elnökének szavazata dönt.
Határozatképtelenség miatt elhalasztott közgyűlést 30 napon belül össze kell hívni. A határozatképtelenség miatt megismételt közgyűlés csak akkor határozatképes az eredeti napirendben a megjelentek számára tekintet nélkül, ha erről a tagokat az eredeti közgyűlés meghívójában tájékoztatták. Amennyiben a határozatképtelenség miatt megismételt közgyűlés nem ugyanazon a napon lesz, abban az esetben az elnök a tagok részére köteles új meghívót kiküldeni, melyben ismét tájékoztatni kell őket távolmaradásuk következményeiről.
 
A közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik
 
- az alapszabály megállapítása és módosítása 
- az egyesület éves beszámolójának jóváhagyása. Az egyesület éves beszámolójának (mérleg, eredmény-kimutatás, közhasznú jelentés) elfogadása a közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik. Elfogadása egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással történik. 
- az elnökség éves beszámolójának elfogadása 
- az egyesület más társadalmi szervezettel egyesülésének kimondása, az egyesület feloszlásának kimondása, megszűnés esetén az egyesület vagyona feletti rendelkezés 
 
- a tisztségviselők megválasztása és visszahívása, visszahívás lehetséges oka: a tisztségviselő alapszabályba ütköző tevékenysége. 
- az elnökség határozata ellen benyújtott fellebbezés elbírálása 
- határozathozatal minden olyan kérdésben, amelyet a jogszabály a közgyűlés hatáskörébe utal
- az éves költségvetés elfogadása.
 
2. Az elnökség
 
Az egyesület ügyintéző képviseleti szerve az elnökség. Az elnökség az egyesület elnökéből, az egyesület titkárából és a gazdasági menedzserből áll. Határozatképes, ha minden tagja jelen van.
Az egyesületi titkárt, a gazdasági menedzsert és az elnököt a közgyűlés választja meg 5 évre. Az elnökség szükség szerint, de évente legalább egy alkalommal ülésezik, az elnökségi ülés összehívása az elnök feladata, írásos meghívó alapján. Az elnök a meghívót írásban postai úton köteles a hely, az időpont, valamint a napirendi pontok megjelölésével az elnökségi ülés időpontja előtt minden tagnak elküldeni úgy, hogy azt a tagok az ülés időpontja előtt 15 nappal kézhez kaphassák. A meghívóhoz mellékelni kell a döntéshez szükséges dokumentumokat, előterjesztéseket úgy, hogy a mellékletek a gyűlést megelőző 15 nappal a tagok rendelkezésére álljanak. Az elnökségi ülések nyilvánosak.
 
Az elnökség feladata, hatásköre
 
- a tagfelvétel kérdésében történő döntés, 
- a tagok kizárásáról szóló elsőfokú határozat meghozatala,
- a közgyűlés összehívásával, működésével kapcsolatos előkészítő és a közgyűlés munkáját elősegítő szervező tevékenység, 
- a költségvetés és a beszámoló előkészítése, 
- minden olyan eljárás, amely nem tartozik a közgyűlés kizárólagos hatáskörébe. 
 
Az elnökség határozatait nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel hozza. Szavazategyenlőség esetén a határozati javaslatot elvetettnek kell tekinteni. 
 
3.Az egyesület elnöke
 
Az egyesület elnökét a közgyűlés választja meg 5 évre. Az egyesületet az elnök önállóan képviseli. Az egyesület bankszámlája fölötti rendelkezési jogot és az utalványozási jogot az elnök és az egyesület titkára együttesen gyakorolja.
Az elnök feladata és hatásköre:
- az elnökség és a közgyűlés összehívása,
- a közgyűlés és az elnökség által hozott határozatok és állásfoglalások végrehajtásának irányítása,
- vezeti és szervezi az elnökség munkáját,
- vezeti a közgyűlés és az elnökség üléseit,
- utalványozási jogot gyakorol,
- képviseli az egyesületet,
- gyakorolja az egyesület munkavállalói feletti munkáltatói jogokat.
 
4. Az egyesület titkára 
 
Az egyesület titkárát a közgyűlés választja meg. Segítséget nyújt az egyesület elnökének a gazdasági és adminisztrációs ügyek intézésében, azért felelősséggel tartozik. Az elnök kezdeményezheti leváltását, de arról csak a közgyűlés dönthet.
 
5. Gazdasági menedzser
 
A gazdasági menedzsert a közgyűlés választja meg. Irányítja és vezeti az egyesület pénzügyi és gazdasági, valamint adminisztrációs tevékenységét. 
6. Ellenőrző bizottság
 
Az ellenőrző bizottság a közgyűlés által választott elnökből és 2 tagból áll. 
 
Az ellenőrző bizottság feladata:
 
Hatásköre kiterjed a szervezet működésének szabályszerűségének ellenőrzésére. Feladata a vagyoni helyzet valamint a pénzügyek ellenőrzése. Tevékenységéért a közgyűlésnek tartozik felelősséggel. Évente egyszer, április 30-án ülésezik. A bizottság összehívásáról az ellenőrző bizottság elnöke írásban gondoskodik, legkésőbb az ülés időpontja előtt 15 nappal arra meghívót küld a többi tagnak. Az ellenőrző bizottság elnöke a meghívót köteles írásban postai úton a hely, az időpont és a napirendi pontok megjelölésével az ülés időpontja előtt minden tagnak elküldeni úgy, azt a tagok az ülés időpontja előtt 15 nappal kézhez kaphassák. A meghívóhoz mellékelni kell a döntéshez szükséges dokumentumokat, előterjesztéseket úgy, hogy a mellékletek a gyűlést megelőző 15 nappal a tagok rendelkezésére álljanak. Az ülés határozatképes, ha azon minden tag megjelenik. Határozatalt nyílt szavazással, egyszerű többséggel hozza. Tevékenységéről évente legalább egyszer beszámolni köteles.
 

IV. Az egyesület iratkezelési szabályzata

 

1. A közgyűlésről, az elnökség (testületek) és az ellenőrző bizottság( felügyelő szervezet) üléseiről részletes jegyzőkönyvet kell készíteni. 
2. A testületek jegyzőkönyveinek tartalmazniuk kell különösen:
- a megjelent szavazóképes tagok számát (az elnökség és az ellenőrző bizottság esetében név szerint),
- a határozatképességet,
- a végleges napirendet,
- a hozott határozatok szó szerinti közlését, beleértve a hatályukat is,
- a véglegesített határozat szó szerinti ki9hirdetésének rögzítését, 
- a közgyűlési döntéseket támogatók, ellenzők és tartózkodók számát (az elnökség és az ellenőrző bizottság esetében név szerint),
3. A jegyzőkönyveket hitelesítik:
- a közgyűlési jegyzőkönyvet a jegyzőkönyv-vezető és két, a közgyűlés által megválasztott hitelesítő tag,
- az elnökségi jegyzőkönyvet a jegyzőkönyv-vezető és az elnök,
- az ellenőrző bizottsági jegyzőkönyvet a jegyzőkönyv-vezető és a bizottság elnöke.
4. A testületek határozatairól külön nyilvántartást kell vezetni, amely tartalmazza:
- a határozat véglegesített szövegét,
- a határozathozatal időpontját,
- annak érvényességi körét, hatályát,
-  a testületi döntéseket támogatók, ellenzők és tartózkodók számát (az elnökség és az ellenőrző bizottság esetében név szerint).
 
5. A testületek döntéseit 15 napon belül írásban kell közölni az érintettekkel.
 A jegyzőkönyvet mindenki az Egyesület székhelyén megtekintheti, általános irat betekintési jogkörükkel élve.
 Az egyesület közhasznú működésével kapcsolatosan keletkezett iratokba mindenki számára szabad betekintés nyerhető az Egyesület székhelyén. 
Az egyesület elnöke a közgyűlés és az elnökség határozatait az egyesület székhelyén hirdetőtáblára kifüggeszti , illetve az egyesület honlapján megjeleníti.

Az egyesület működésével, szolgáltatási igénybevétele módjával, beszámolói közlésével kapcsolatosan a nyilvánosságot biztosítja, egyrészt a jogszabályban meghatározott módon (közzétételi kötelezettség), másrészt az Alapszabályban szabályozott irat-betekintési és felvilágosítás adási jog rögzítésével, valamint a dokumentumok az egyesület székhelyén hirdetőtáblán történő kifüggesztésével, illetve az egyesület honlapján történő megjelenítésével. Amennyiben ezen szabályokkal sem valósulna meg a nyilvánosság biztosítása, úgy az Egyesület vállalja, hogy a jogszabályban rögzített körben a Hajdú-Bihari Napló útján megjelentetett közleményben teszi közzé ezen adatokat.

 

V. A tisztségviselőkről

 
Az egyesület tisztségviselői a közgyűlés által megválasztott elnökségi tagok és az ellenőrző bizottság tagjai, így az egyesület elnöke, a gazdasági menedzser és az egyesület titkára, valamint az ellenőrzőbizottság elnöke és a bizottság két tagja. A társadalmi szervezet ügyintéző és képviseleti szervezetének tagja lehet az, aki a közügyektől nincs eltiltva, és
a)             magyar állampolgár,
b)            a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvényben meghatározottak szerint a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkezik, vagy
c)             a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény hatálya alá tartozik, és bevándorolt vagy letelepedett jogállású, illetve tartózkodási engedéllyel rendelkezik.

A vezető tisztségviselők összeférhetetlenségével kapcsolatosan az 1997.évi CLVI. törvény összeférhetetlenségi szabályokról szóló rendelkezései az irányadóak.

A vezető szerv határozathozatalában nem vehet részt az a személy, aki vagy akinek közeli hozzátartozója [Ptk. 685. § b) pont], élettársa (a továbbiakban együtt: hozzátartozó) a határozat alapján



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 1
Heti: 3
Havi: 3
Össz.: 3 094

Látogatottság növelés
Oldal: Alap Szabály
Magyar Hagyományokért Kulturális Közhasznú Egyesület - © 2008 - 2024 - magyarhagyomanyokert.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »